W życiu bardzo często tak się dzieje, że jakiś drobiazg, rzecz niepozorna i na pierwszy rzut nieistotna, ma kluczowe znaczenie dla praktycznego działania całego układu. Jednym z takich małych elementów są podkładki pod myszy komputerowe, które potrafią mieć ogromny wpływ na jakość gry gracza poprzez normowanie pracy myszy komputerowej. Każdy gracz komputerowy prędzej czy później, a raczej prędzej, dostrzeże tę zależność. Okazuje się bowiem, że nawet najlepsze myszy z najlepszym potencjałem nie sprawdzaj asie za dobrze, jeśli powierzchnia pod nimi pozostawania dużo do życzenia.
Materiał na podkładki
Podkładki pod myszy mogą być wykonane z różnych materiałów, co ma oczywiste przełożenie na właściwości takiej podkładki.
I. tkaniny – podkładki materiałowe dostępne są w bardzo różnych cenach. Poślizg na nich jest lekko spowolniony, co jednak jest rekompensowane przez podniesioną precyzję ruchów. Ich zaletą niewątpliwie jest niemal idealnie cicha praca myszki na nich oraz fakt, że ślizgacze myszki się na niej nie zużywają. Największym problemem z podkładkami materiałowymi jest to, że się bardzo łatwo brudzą, trudno się je czyści i przez to ich trwałość jest niezadowalająca;
II. metal – nie nadają się do wykorzystania z myszami laserowymi. Poślizg na nich jest znakomity, a czyszczenie zajmuje tylko chwilę. Na początku korzystania z podkładki będziemy musieli się zmierzyć z chłodem od niej bijącym, ale to szybko mija. Korzystanie z nich to dość sporo hałasu i trzeba się też przygotować, że ślizgacze będą się szybko zużywały;
III. plastik – są wytrzymałe i oferują dobry ślizg, łatwo się je też czyści. Są niestety dość głośne i podnoszą zużycie ślizgaczy. Jest to dobry wybór na początek poważniejszej zabawy z grami;
IV. szkło – podkładki przeznaczone do wykorzystywania z myszami laserowymi. Ich trwałość jest znakomita, wygląd nieziemski, ale do odpowiedniej pracy wymagają bardzo dobrego sensowa w myszy.
Rozmiar podkładki
Rozmiar podkładki musi być dopasowany do stylu gry gracza, a także do dostępnego miejsca, co zwykle prowadzi do konieczności wybierania rozwiązań kompromisowych. Im mniejsza ustawiona czułość myszy, tym szersze ruchy i tym więcej miejsca będzie potrzebne na podkładce. Jeśli odrywamy mysz od podłoża w czasie grania, powinniśmy mieć 40 centymetrów szerokości podłoża pod nią. Dla wyższych wartości czułości 25 centymetrów szerokości wystarcza.
Ostateczny wybór podkładki to zawsze kompromis pomiędzy ceną, dostępnym miejscem oraz naszymi upodobaniami związanymi z grami, w które gramy.