Trwa ładowanie proszę czekać ...

Słuchawki dla gracza - przewodowe czy bezprzewodowe?

22 lutego 2017

Podstawowe pytanie o to, jakie słuchawki komputerowe dla gracza należ wybrać, to pytanie o to, czy lepszy będzie model przewodowy, czy raczej model bezprzewodowy? Jak to zazwyczaj bywa, wszystko zależy tutaj od naszych preferencji.

Największą zaletą słuchawek bezprzewodowych jest niezależność, którą nam oferują. Nie ogranicza nas długość przewodu, nie jesteśmy uwiązani, nie musimy się bać o bezpieczeństwo kabla czy o nagły ruch ze słuchawkami na głowie. Już nigdy nie zniszczymy kabla i tym samym całych słuchawek. Ze słuchawkami bezprzewodowymi wszystkie takie kwestie po prostu znikają. Czy w związku z tym wybór zestawu bez kabla nie jest z miejsca wyborem optymalnym, na który trzeba postawić bez zastanawiania się? Niestety nie, ponieważ pojawiają się dwie kłopotliwe kwestie.

Na pewno niemiłym zaskoczeniem jest cena takich słuchawek, ponieważ jest ona wyraźnie wyższa od ceny słuchawek klasycznych. Część wyższej ceny to chęć zarobienie na kliencie, ale po prostu jest to też droższa technologia wymagająca zastosowania akumulatora, nadajnika i odbiornika danych, systemu DAC i stworzenia mechanizmu ładowania. Trzeba zaznaczyć, że to wszystko też ma swoją wagę.

Kolejny problem obecny w technologiach bezprzewodowych to utrata jakości dźwięku. Jeśli jest on przesyłany transmisją bluetooth, dochodzi do wysokiej kompresji i utraty dużej części jakości, a jeśli przesył odbywa się drogą radiową, godzimy się na poważne zakłócenia sygnału. Najnowsze technologie oczywiście minimalizują te bolączki, ale jak można się spodziewać, ich cena jest odpowiednio wyższa. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań, w słuchawkach bezprzewodowych nie można liczyć na naprawdę dobrą jakość dźwięku i po prostu przyjemność z odsłuchu będzie nieporównywalnie mniejsza w porównaniu ze słuchawki dla gracza​słuchawkami w technologii kablowej w podobnych cenach.

7.1 w słuchawkach

Na rynku pojawiły się słuchawki oferujące symulowany dźwięk przestrzenny 7.1. Są to oczywiście modele bardzo drogie i trzeba mieć na uwadze, że raczej mało imponujące. Nie da się bowiem stworzyć przestrzeni dźwiękowej na słuchawkach. Są one zawsze tylko marną imitacją. Niektórym osobom imitacja dźwięku przestrzennego się podoba i będą one w stanie wyłożyć za nią więcej pieniędzy, ale dla większości jest to raczej strata pieniędzy.

Jack czy USB?

Słuchawki na USB posiadają własną kartę dźwiękową i nie trzeba korzystać z tej na płycie głównej. Trzeba jednak pamiętać, że tanie słuchawki na pewno nie będą posiadały karty muzycznej na poziomie wyższym od tej zintegrowanej na płycie głównej komputera.