Jeśli chodzi o myszy dla gracza, bardzo łatwo zauważyć, że wszyscy profesjonaliści korzystają z rozwiązań na kablu. Związane jest to z tym, że opóźnienie reakcji takiej myszy jest minimalne. Fakt faktem, że brak kabla jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem i jeśli chcemy tutaj trafić w złoty środek, możemy kupić model, który będzie posiadał możliwość odłączania kabla, kiedy wydajność nie jest aż tak potrzebna. Trzeba oczywiście przygotować się na to, że taki model myszy będzie odpowiednio droższy od zwykłej, przez co wiele osób zdecyduje się na opcję przewodową lub bezprzewodową, nie hybrydową, ale kiedy mamy możliwość korzystania z myszy w odległości nawet pięciu metrów od komputera, jest to niewątpliwa zaleta. Jeśli chodzi o myszy gamingowe, nie jest to najważniejsza sprawa, ale na pewno jest to element wartej do rozważenia wygody.
Rodzaj sensora
Dawno, dawno temu dominowały myszy mechaniczne posiadające ciężką kulkę, która obracała dwoma wałkami i w ten sposób przenosiła nasze ruchy na ruchy kursora po ekranie. Dzisiaj takie coś zobaczymy co najwyżej w muzeum. Do wyboru mamy bowiem myszy optyczne i laserowe. Różnica między nimi jest stosunkowo niewielka, ale istotna. Mysz wyłapuje zmiany w odbijanym od powierzchni pod nią światłem i może to być światło albo z diody LED albo z lasera. Myszy laserowe są precyzyjniejsze, ale równocześnie droższe. Precyzję w tym wypadku należy rozumieć jako DPI, czyli dokładność oddania każdego ruchu. Wysoka wartość DPI może być paradoksalnie problemem, ponieważ trudno będzie trafić ręką w idealny punkt przy tak dokładnym odwzorowaniu ruchu. Wielu graczy z tego powodu drastycznie obniża DPI w ustawieniach komputera, ale to powoduje, że trzeba wykonywać szerokie ruchy i często odrywać rękę od podłoża. Jeśli podniesiemy mysz z czujnikiem laserowym, kursor „odleci” w przypadkowe miejsce. Czujnik optyczny momentalnie straci kontakt i mysz się nie poruszy.
Problemem myszy laserowych jest też akceleracja, czyli zmienną reakcję na ruch w zależności od tego, jak był intensywny. Odległość ruchu ręką nie przekłada się proporcjonalnie na ruch kursora, jeśli wykonuje się ruchy z różna prędkością. Jest to niwelowane w droższych modelach myszy, ale utrudnia to granie oparte o odruchy.
Za laserem na pewno przemawia jego precyzja i to, że zadziała na każdej powierzchni, ale dobra mysz optyczna dla gracza może być lepszym pomysłem. Trzeb jednak w jej przypadku pomyśleć także o odpowiedniej podkładce, która rozprawi się z nierównościami podłoża.