Trwa ładowanie proszę czekać ...

Akcesoria dla prawdziwego gracza

20 lutego 2017

Mysz

Każdemu graczowi komputerowemu z całą pewnością potrzebna jest odpowiednia myszka. Wszystkie współczesne urządzenia bazują na jednej z dwóch wersji optycznego sensora. Pierwsza wykorzystuje światło z diody LED, a druga światło lasera. Na podstawie odbicia światła określa się zmiany położenia myszy i na pierwszy rzut oka nie ma tutaj żadnej różnicy. Różnice są ukryte w szczegółach.

Myszy laserowe są znacznie precyzyjniejsze ze względu na możliwość ustawienia wyższego DPI, co oznacza, że nawet najmniejszy ruch naszej ręki zostanie przeniesiony na ruch wskaźnika myszy. Wielu profesjonalnych graczy chce ten parametr na myszy ustawiać jak najwyżej, ale nie jest to uniwersalne podejście do sprawy. Wielu graczy uważa, że znacznie lepsze są szerokie ruchy ręką przy niskim próbkowaniu, co wymaga dużo miejsca, ale pozwala na dokładniejsze panowanie nad kursorem. Sensory optyczne zazwyczaj posiadają mniejszą wartość próbkowania i są tańsze, przez co wielu także profesjonalnych graczy po nie sięga.

Duże znaczenie w wyborze pomiędzy tymi rodzajami myszy ma też fakt różnego radzenia sobie sensorów z różnymi rodzajami podłoża. Czujniki optyczne potrzebują w miarę gładkiego podłoża, a czujnik laserowy poradzi sobie na wszystkim oprócz szkła. Do tego czujnik laserowy będzie działał w czasie podniesienia myszy, co jednak nie jest pożądane. W praktyce można stwierdzić, że myszy optyczne są dobre na duże biurka z podkładkami, a laserowe na biurka małe bez podkładek.

Monitor

Dla gracza ogromne znaczenie ma odpowiedni monitor i nie chodzi tylko o to, by był duży i ładny. Współczesne monitory posiadają kilka rodzajów matryc, z czego monitor dla gracza​najbardziej rozpowszechnione są matryce TN oraz IPS. Matryce IPS są ogólnie ładniejsze, oferują lepsze odwzorowanie koloru i równiejsze podświetlenie. Mają bardzo szeroki kat widzenia, ale niestety ich czas reakcji jest niski, a do tego powstają na nich smugi w czasie bardzo dynamicznej rozgrywki. Matryce TN są wolne od efektów smużenia, ale ich problemem jest niezbyt atrakcyjny obraz oraz słabe Katy widzenia, co jednak dla gracza jest drugorzędne. Monitory TN są zwykle sporo tańsze od monitorów IPS.

Rozdzielczość i rozmiar monitora

Im więcej, tym lepiej. Tu nie ma żadnej tajemnicy.

Odświeżanie

Typowy monitor migocze z częstotliwością 60 herców, czyli 60 razy na sekundę pojawia się na nim nowa klatka obrazu. Daje to dość spore opóźnienie, które dla gracza ma znaczenie. Dlatego gracze coraz częściej sięgają PO monitory mogące zaoferować 144 klatki na sekundę.