Trwa ładowanie proszę czekać ...

Charakterystyka myszy dla gracza

24 marca 2017

Wybór myszy dla gracza, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku klawiatury oraz monitora, nie może być przypadkowy. Również w tym przypadku mamy przy tym do czynienia z parametrami, które w innych okolicznościach wydają się nieistotne, mają jednak ogromny wpływ na przebieg rozgrywki.

Jednym z nich jest czułość myszy wyrażana zazwyczaj pod postacią DPI, a więc ilość pikseli na cal. Daje to o sobie znać między innymi wówczas, gdy podczas gry pojawia się konieczność przesunięcia kamery. Im mysz jest czulsza, tym mniej ruchów będzie musiał wykonać gracz, aby wykonać tę czynność, a to oznacza, że zmarnuje czas, który ma duże znaczenie dla ostatecznego sukcesu. Nie oznacza to jednak, że im czulsza jest mysz, tym lepiej. Nie możemy zapominać i o tym, że mając do dyspozycji dość długi odcinek, możemy kierować kursorem bardziej precyzyjnie. Jeśli odcinek ten jest niewielki, każdy nasz może mieć swoją cenę, a my wcale nie musimy być gotowi na jej zapłacenie. Oczywiście, również ten problem jest dostrzegany przez producentów sprzętu dla graczy. Coraz popularniejsze są myszki, których czułość można zmieniać z łatwością i to bez konieczności wychodzenia z gry.

Innym parametrem o bardzo dużym znaczeniu jest LOD, czyli wysokość, na której sensor myszy przestaje rejestrować jej ruch, a sam kursor nie reaguje już na nasze działania. Jeśli gra jest dynamiczna i wymaga od nas nie tylko szerokich ruchów, ale i częstego odrywania myszy od podłoża, na jakim się znajduje, akcesoria dla gracza​parametr ten zaczyna mieć dla nas kluczowe znaczenie i może być zaliczany do tych, które mają decydujący wpływ na nasz końcowy sukces lub ewentualne niepowodzenie.

Jeszcze innym parametrem mile widzianym przez graczy są programowane przyciski. Ich obecność może być sporym zaskoczeniem, dla tych osób, które nie są obeznane w zmianach, jakim podlega sprzęt zwłaszcza, że nie tak dawno to dwa przyciski i rolka stanowiły podstawowy element wyposażenia każdej myszy komputerowej. Dziś najbardziej typowe są przyciski umieszczone bezpośrednio pod kciukiem, jeśli bowiem mysz jest odpowiednio wyprofilowana, używa się ich intuicyjnie. Niektóre rozwiązania są w stanie wprowadzić nawet kilkanaście dodatkowych przycisków i właśnie one cieszą się największą popularnością wśród graczy MMO. Oczywiście, nie tylko ilość dodatkowych klawiszy przesądza o ich funkcjonalności. Równie ważne wydaje się być samo ich rozmieszczenie, choć także intuicyjne oprogramowanie jest wysoko cenione przez grającego. Nie wolno też zapominać o tym, że kształt i wygląd myszy nie są bez znaczenia, choć tu należy zwracać uwagę przede wszystkim na indywidualne preferencje gracza.