Nie da się zaprzeczyć, że decydujący wpływ na przyjemność płynącą z gry będzie miała siła obliczeniowa posiadanego przez nas sprzętu. Nie jest to jednak wszystko, co będzie wpływało na nasze zadowolenie. Oprócz podzespołów jednostki centralnej komputera stacjonarnego czy laptopa będziemy musieli też przyjrzeć się bliżej takim elementom, jak monitor, klawiatura czy myszka. Profesjonaliści wykorzystują na co dzień trochę inny sprzęt, niż stoi na naszych biurkach.
Najlepszy sprzęt gamingowy – klawiatury
I. Klawiatury membranowe
Najbardziej popularne na rynku klawiatury to klawiatury membranowe. Najtańsze z nich kupimy już w cenie poniżej 20 złotych i dostępne są wszędzie. W takich klawiaturach naciśnięcie na klawisz powoduje zamknięcie obwodu, po czym przepływa w nim prąd i do komputera idzie odpowiednia informacja. Takie klawiatury swoją nazwę biorą od membran znajdujących się pod przyciskami, które wchodzą w kontakt z obwodem po naciśnięciu przycisku. Niskie ceny klawiatur membranowych osiąga się dzięki prostocie ich wykonania oraz ogólnie niższą jakością, co pomimo wykonania ich zazwyczaj z plastiku wcale nie oznacza, że są wykonane w sposób zły. Trzeba mieć na uwadze, że technika membranowa ma poważne ograniczenie. Jest to możliwość wciśnięcia maksymalnie sześciu przycisków na raz, co często jest niewystarczające.
II. Klawiatury mechaniczne
Klawiatury mechaniczne stworzono już blisko 50 lat temu. Pierwsze powstały w firmie IBM w 1972 roku. Działają podobnie do maszyny do pisania i charakteryzuje je wydawanie dźwięku podobnego właśnie do takiej maszyny.
Różnicę pomiędzy klawiaturami odczujemy od razu, ponieważ każdy przycisk działa w nich osobno w oparciu o specjalny mechanizm, którego jest obecnie w sprzedaży kilka rodzajów. Zaletą klawiatur mechanicznych jest bez wątpienia ich zadziwiająca wręcz żywotność, nieporównywalna z klawiaturami membranowymi. Gwarancję dostajemy na pięćdziesiąt milionów naciśnięć klawiszy, co przekracza typową ilość stuknięć przeciętnego człowieka w czasie jego całego życia.
Taki stan rzeczy jest związany oczywiście z wyższymi cenami. Klawiatury mechaniczne to zwykle koszt 300-600 złotych. Czy warto, to pytanie do każdego użytkownika z osobna, ale gwarancja na dziesięć lat na pewno jest tutaj elementem zachęcającym. Ni ma też limitu sześciu wciśniętych równocześnie przycisków. Trzeba tylko pamiętać, że w czasie pracy na klawiaturze mechanicznej będziemy nieustannie słyszeć charakterystyczne klikanie, które nie podoba się niektórym osobom.